Z okazji Święta Niepodległości zorganizowany został w naszej szkole teleturniej "Kocham cię Polsko" .Dwie, trzyosobowe drużyny Białych i Czerwonych zmierzyły się z dwudziestoma pięcioma pytaniami z trzech kategorii: Patriotyzm, Polska Moja Ojczyzna oraz Sławni Polacy. Zwycięstwo odnieśli Czerwoni, wyprzedzając Białych zaledwie o jeden punkt. Gratulujemy obu drużynom.
Zdjęcia jak zawsze w galerii.
29 października w ramach lekcji języka angielskiego z kulturoznawstwa, odbyła się w naszej szkole impreza halloweenowa.Były konkursy z nagrodami,zabawy oraz krótkie przedstawienie. Istotne jest,że poznając odmienne kultury, nie zapominamy o naszych tradycjach i tożsamości narodowej.
21 października uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami pojechali do sosnowieckiego teatru na przedstawienie pt ,,Wakacje z duchami”.Sztuka opowiadała o trzech chłopcach ,którzy podczas wakacji bardzo się nudzili. Wpadli więc na pomysł by stworzyć biuro detektywistyczne. Usłyszawszy o duchach straszących na zamku, postanowili rozwiązać tę zagadkę.
14 października bieżącego roku odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie na ucznia szkoły podstawowej. Część artystyczną przygotowała pani dyrektor Małgorzata Janus- wychowawca klasy pierwszej oraz pani Joanna Burzyńska-nauczyciel muzyki. Podczas akademii uczniowie klasy I zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole podstawowej. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Następnie pani dyrektor wypowiadając znamienne „pasuję Cię na ucznia”, z ołówkiem przyłożonym do prawego ramienia dokonała formalności wprowadzających jedenastu pierwszaków do grona szkolnej społeczności. W drugiej części akademii uczniowie złożyli życzenia swym "belfrom" i pracownikom szkoły oraz zaprezentowali humorystyczną scenkę" Niezbędnik nauczyciela".Była również dedykacja muzyczna.W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: Ilona Pelon sekretarz gminy, Anna Staniaszek przewodnicząca Rady Miejskiej, Bożena Miklas kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia, Elżbieta Petryka radna Gminy Łazy ,rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz oczywiście uczniowie.
Zdjęcia z uroczystości w galerii.
3 października dziesięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w rajdzie pieszym "Jesień Jurajska", zorganizowanym przez PTTK w Zawierciu.Trasa rajdu prowadziła z Mrzygłodu na Borowe Pole. Uczniowie odwiedzili Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Mrzygłodzkiej oraz zobaczyli pomnik powstańców styczniowych. Na mecie na wszystkich uczestników rajdu czekały słodkie upominki.
Trzydziesty dzień września był dniem szczególnym dla męskiej części naszej szkolnej społeczności.Dziewczynki z klas młodszych złożyły swym kolegom życzenia oraz wręczyły prezenty z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie klas 4 i 5 świętowali w kinie ,a klasa 6 w Laserowym Centrum Rozrywki.
17 września uczniowie klasy 6 oraz kilkoro uczniów klasy 4 uczestniczyło w Pikniku Integracyjnym zorganizowanym przez Zespół Szkół i Placówek Specjalnych im. M.Grzegorzewskiej w Zawierciu. Impreza była podsumowaniem projektu " Zawiercie moje miasto-okiem młodego odkrywcy" ,w który zaangażowani byli nasi uczniowie. Organizatorzy zadbali o to, aby program tej plenerowej imprezy był atrakcyjny dla wszystkich uczestników. Na stadionie OSiR w Zawierciu były zawody sportowe, występy uczniów, pokaz modeli latających, występ Koła Gospodyń z Turzy oraz pokaz Klubu Sportów Walki "Arashi ". Ogromny aplauz publiczności wywołał występ mażoretek " Fantazja" z Ogrodzieńca. Uczestnicy pikniku mieli też możliwość degustacji przysmaków Kuchni Jurajskiej. Druga część imprezy odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Tam odbyła się prezentacja filmu współrealizowanego przez naszych uczniów w ramach obchodów 100-lecia Zawiercia, a następnie koncert Ivana Komarenki.
Zdjęcia w galerii.
We wtorek 1 września w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Ciągowicach uroczystym apelem zainaugurowano rok szkolny 2015/2016. W uroczystości wzięli udział uczniowie, rodzice, radna Elżbieta Petryka, ksiądz proboszcz Jan Kierat, nauczyciele i pracownicy szkoły. Szczególne gorąco dyrektor Małgorzata Janus powitała pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają swą przygodę z nauką w murach naszej szkoły, życząc uczniom w nowym roku szkolnym dużo radości i przyjemności ze zdobywania wiedzy. Po części oficjalnej wszyscy uczniowie udali się do przydzielonych sal, gdzie wychowawcy zapoznali ich z tegorocznym planem zajęć.
Zdjęcia z uroczystości dostępne w galerii.
Jakub Piec z klasy V został laureatem w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J.Lompy w Katowicach Filię w Zawierciu.Gratulujemy!
Na zaproszenie naszych przyjaciół z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych im. M.Grzegorzewskiej w Zawierciu kilkoro uczniów naszej szkoły bierze udział w projekcie "Zawiercie moje miasto-okiem młodego odkrywcy". Projekt realizowany jest w związku z obchodami 100-lecia Zawiercia. Uczniowie odwiedzają ciekawe miejsca naszego miasta powiatowego .Zwiedzili już Hutę Szkła oraz Miejską Izbę Muzealną ,a wkrótce zobaczą kolejne ciekawe miejsca w Zawierciu.
Zdjęcia w galerii.
Niewątpliwie najprzyjemniejszymi chwilami z życia szkolnego są te, które można przeżyć na wycieczkach szkolnych – o tym wiedzą wszyscy!
W dniach 8-10 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej.W ciągu trzech dni zobaczyliśmy wiele interesujących i pięknych miejsc.Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku.Wraz z panią przewodnik, podążaliśmy podziemnymi korytarzami, słuchając historii wydobywania złóż złota. Na powierzchnię wyjechaliśmy kopalnianym "intercity ".Kolejnym punktem programu było zwiedzanie potężnej twierdzy Kłodzko, po której oprowadziła nas ubrana w pruski mundur przewodniczka.Ze szczytu twierdzy podziwialiśmy panoramę miasta, które następnie zwiedziliśmy .Pan przewodnik pokazał nam m.in. Starówkę, którą w 1997 r. nawiedziła wielka powódź.Następnego dnia gościliśmy w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.Tam wysłuchaliśmy wykładu o procesach powstawania papieru i obejrzeliśmy wiele ciekawych wystaw. Następnie udaliśmy się do Kaplicy Czaszek w Czermnej, która zrobiła na nas ogromne wrażenie.Ta unikatowa kaplica została zbudowana w 1766 r. przez miejscowego proboszcza Wacława Tomaszka. Zgromadzone są w niej czaszki i kości ofiar wojny 30-letniej i epidemii.W suficie, na ścianach i ołtarzu znajdują się szczątki ok. 3000 osób, a 21 tys. zgromadzonych jest pod podłogą w krypcie o wymiarach 6 x 6 m. Następny przystanek w Wambierzycach -Bazylika-Kalwaria ze stacjami drogi krzyżowej i wreszcie ruchoma szopka z ponad 800 figurkami, którą wszyscy oglądaliśmy z niekłamanym podziwem.
Największą atrakcją trzeciego dnia pobytu w Kotlinie Kłodzkiej były Błędne Skały – zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto). Przeszliśmy pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy kilkusetmetrową trasą turystyczną. W najwęższych miejscach musieliśmy przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów .Po tej karkołomnej wyprawie udaliśmy się do pięknego uzdrowiska w Polanicy-Zdrój, w którym skosztowaliśmy wody o działaniu leczniczym. Przeszliśmy się po parku zdrojowym, zobaczyliśmy Amfiteatr, Sanatorium oraz Park Szachowy. I tak oto czas beztroski i relaksu minął, trzeba wracać. Z wycieczki przywieźliśmy jednak mnóstwo zdjęć (dostępne w galerii), ciekawe pamiątki oraz wiele zabawnych wspomnień.
Mimo,że aura nie była zbyt przychylna w sobotnie popołudnie 23 maja,"Święto Rodziny" zgromadziło sporą rzeszę przyjaciół naszej szkolnej społeczności. Organizatorzy festynu: Pani Dyrektor, Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie przygotowali jak co roku mnóstwo atrakcji.Uczniowie zaprezentowali program będący podsumowaniem projektu profilaktycznego"Nie jesteś bezludną wyspą" ,przedszkolaczki zaś namawiały do rzucenia palenia. Wystąpiły niezawodne Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Turzy i z Ciągowic, a zaprzyjaźnieni z nami strażacy sprawili dzieciakom nie lada frajdę udostępniając swe wozy.Oprócz wspaniałych ruchowych atrakcji dla dzieci na "dmuchańcach", można było spróbować pysznych wypieków,gofrów czy kiełbasek z grilla. Jak co roku wielkim zainteresowaniem cieszył się kiermasz rozmaitości. Jednym słowem dla każdego coś miłego. Serdecznie dziękujemy wszystkim,którzy zaangażowali się w organizację majowego festynu.W szczególności podziękowania należą się wspaniałym Rodzicom naszych uczniów, bez których ta impreza z pewnością nie miałaby szans na powodzenie.
Relacja na żywo w telewizji z dnia 3 maja 1791 roku? Czemu nie.W takiej konwencji odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 224-tej rocznicy uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja.Uczniowie klasy szóstej, wcielając się w role XVIII-wiecznych bohaterów tamtych doniosłych wydarzeń oraz w role współczesnych dziennikarzy,wykorzystując współczesne źródła przekazu, przybliżyli społeczności szkolnej realia czasów Sejmu Wielkiego. Zdjęcia w galerii.
Uczniowie klasy VI w składzie: Julia Cywińska, Patryk Dymczyk,Bartek Skwara oraz Anna Szewczyk zdobyli III miejsce w Gminnym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w kategorii szkół podstawowych. Gratulujemy!
Dyplomy brązowych medalistów dostępne w galerii.
12 marca uczniowie klasy V i VI uczestniczyli w wycieczce do Izby Tradycji w Łazach.Z dużym zainteresowaniem obejrzeli ekspozycję zatytułowaną"W domu i zagrodzie naszych przodków".Wysłuchali również wykładu pani Beaty Kuc na temat życia codziennego mieszkańców gminy Łazy na początku XXw.
9 marca uczniowie naszej szkoły wybrali się w wirtualną podróż do odległych zakątków Wszechświata. Stało się to możliwe za sprawą objazdowego planetarium ,które odwiedziło naszą szkołę. W sali gimnastycznej rozstawiono ogromną kopułę ,w której odbył się audiowizualny pokaz. Uczniowie udali się w fascynującą podróż kosmiczną od palącego Słońca, przez rozdzieraną słonecznymi wiatrami atmosferę Merkurego,wulkaniczną Wenus,życiodajną Ziemię,wysuszony krajobraz Marsa, burzowe chmury potężnego Jowisza, cudowne pierścienie Saturna,śpiącego Urana, po błękit Neptuna.
Uczennica klasy III Wiktoria Kieczeń zajęła II miejsce w VII Mistrzostwach Pływackich Chorągwi Śląskiej w kategorii zuchów w stylu klasycznym. Gratulujemy wicemistrzyni!
Zdjęcia z balu dostępne w galerii.
30 stycznia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się w naszej szkole dyskoteka karnawałowa. Uczestnicy imprezy bawili się w rytmach ulubionych przebojów oraz brali udział w licznych konkursach. Atmosfera była wyśmienita,więc wszyscy bawili się doskonale,co dokumentują zdjęcia w galerii.