29 maja w Zespole Szkół nr 1 w Łazach po raz ósmy odbył się Gminny Konkurs Matematyczny „As czwartych , as piątych klas”, w którym uczniowie klas czwartych i piątych mogli wykazać się umiejętnością zastosowania wiedzy matematycznej i logicznym myśleniem. W corocznym konkursie dzieci bardzo chętnie biorą udział a sprawdzając swoje możliwości rywalizują nie tylko w swojej klasie i w klasach równoległych, ale także wśród rówieśników z innych szkół. Konkursy aktywują uczniów, rozbudzają większe zainteresowanie matematyką , mobilizują nauczycieli do wytężonej pracy, której wymiernym efektem stają się zasłużone sukcesy wychowanków. W konkursie uczestniczyło 13 uczniów ze szkół w Niegowonicach, Ciągowicach, Rokitnie Szl., Łazach, Grabowej, Wysokiej. Uczniowie zmagali się z zestawem zadań zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Najlepszymi okazali się:
KLASY IV:
I miejsce: Kubasik Piotr - SP w Niegowonicach
II miejsce: Skrzypek Szymon- SP w Wysokiej
III miejsce: Gajda Iga – SP nr 1 w Łazach
KLASY V:
I miejsce: Sadłoń Aleksander - NSP w Ciągowicach
II miejsce: Karbownik Antonina - SP w Niegowonicach
III miejsce: Przybyła Gabriela – SP nr 1 w Łazach
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok!
Anna Janus
W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się Gminny Konkurs „Łazy – 50 lat minęło”, zorganizowany z okazji rocznicy nadania praw miejskich miastu. Do konkursu zaproszone zostały wszystkie szkoły miasta i gminy, które zaprezentowały swoją wiedzę w różnej formie i tematyce.
Uczniowie reprezentujący szkoły podstawowe w Wysokiej, Niegowonicach, Łazach, Ciągowicach, Grabowej, Rokitnie Szlacheckim oraz gimnazja z Niegowonic, Chruszczobrodu i Łaz wykazali się wiedzą w zakresie historii, geografii i przyrody oraz pokazali swoje talenty muzyczne, plastyczne i poetyckie. Ocenie poddane zostały także prace fotograficzne i reklamujące miasto. Reprezentanci szkół wykazali się wiedzą na temat historii miasta, przybliżyli obecną rzeczywistość w Łazach oraz przedstawili plany na przyszłość. Zdobytą wiedzę uczestnicy konkursu przedstawili w postaci quizu o historii Łaz.
„Ten jubileusz to dobra okazja, aby przybliżyć mieszkańcom minione pół wieku, poznać historię Łaz i zwrócić uwagę na ciekawe miejsca, inicjatywy i wydarzenia. Mówienie o swojej małej ojczyźnie jest dla każdego z was ważne, gdyż budujecie w ten sposób poczucie tożsamości i więzi z miejscem, w którym się urodziliście i żyjecie. Za sprawą tego konkursu i prac, które wykonaliście na pewno ślad w waszej pamięci o naszym mieście pozostanie” – podsumował konkurs Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.
Agnieszka Seweryn
9 maja przedszkolaki obejrzały spektakl teatralny pt. „Zwierzęta Doktora Dolittle” w wykonaniu aktorów Teatru „Dzieci Zagłębia” w Będzinie.
Mali widzowie mogli poznać niezwykłego doktora – Jana Dolittle, znającego mowę zwierząt i jego przyjaciół. Podczas przedstawienia dzieci z uwagą śledziły jego zmagania z tajemniczą epidemią wśród małp w Afryce. To właśnie sympatyczni, zwierzęcy bohaterowie wciągnęli dzieci w fascynujący świat przygód.
Barwne, pełne dynamizmu, wesołych piosenek widowisko sprawiło, że przedszkolaki oglądały je z prawdziwą radością i ciekawością. Spotkanie ze sztuką teatralną okazało się wspaniałym przeżyciem.
9 maja 2017r. uczniowie Niepublicznej Szkoły w Ciągowicach wraz z nauczycielami uczestniczyli w wycieczce dydaktyczno – krajoznawczej w Góry Świętokrzyskie.
Pierwszym przystankiem uczniów było Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, gdzie najważniejszą kolekcją są zegary słoneczne i mechaniczne z różnych stron świata. Prawdziwe rarytasy to: paryski zegar słoneczny pochodzący z XVI w. w kształcie armatki strzelającej w południe, XVII wieczny czasomierz wahadłowy króla Jana Kazimierza oraz unikatowa klepsydra wodna z Sycylii z XVII w. Ponadto uczniowie zobaczyli gabinet lekarski F. Przypkowskiego, dawną kuchnię, pokój, bibliotekę, a w zabytkowych piwnicach ekspozycję ówczesnych sprzętów gospodarstwa domowego.
Po rozstaniu z zabytkowymi zegarami wszyscy udali się do Centrum Geoedukacji w Kielcach. Geopark jest miejscem, w którym z wykorzystaniem nowoczesnych metod i różnych narzędzi edukacyjnych przekazywana jest zwiedzającym wiedza geologiczna i geograficzna dotycząca powstania Gór Świętokrzyskich, których początki sięgają okresu w prehistorii zwanego kambrem. Plansze, szklane gabloty oraz makiety prezentują zwierzęta żyjące w tym okresie. Można tam zobaczyć modele m.in. łodzika, trylobita, amonitu i ryby pancernej. Prezentacje multimedialne przedstawiały symulację tetrapoda wychodzącego na brzeg morza oraz trylobita zakopującego się w mule. Pobyt w centrum stworzył także okazję, aby dotknąć skał z tego okresu prehistorycznego, część poddano szlifowaniu, część pozostawiono bez szlifu, aby zachować ich naturalną strukturę. W trakcie zwiedzania przybliżono historię Ziemi „przechodząc” przez poszczególne ery. Najwięcej emocji wzbudziła wśród uczniów „podróż do wnętrza Ziemi” kapsułą 5D.
Docelowym punktem podróży było Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu k/ Chęcin. Jest to drugi co do wielkości po Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, obiekt popularyzujący nowoczesną naukę przez zabawę. Dzięki eksponatom tworzącym wystawę można było dowiedzieć się, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także, w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Była również okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, do przyjrzenia się, jak powstaje tornado oraz doświadczenia tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi. Znajdujące się tu eksponaty pozwalały zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu oraz poprzez samodzielne eksperymenty poznawać otaczający świat. Uczniowie mogli przeprowadzać, podobnie jak piętnastowieczny geniusz, eksperymenty naukowe odkrywając tajemnice przyrody, rozwijać ciekawość i samodzielne myślenie.
Mimo niesprzyjającej aury wszyscy wrócili z wycieczki w dobrych humorach, z dużą ilością wrażeń, zdjęć, wspomnień i pamiątek.
3 kwietnia odbyły się w Łazach eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej " Młodzież zapobiega pożarom". Uczeń klasy VI Kasjan Mikoda zajął w nich pierwsze miejsce, natomiast Kacper Supernak z klasy V drugie miejsce. Gratulujemy!
Korzystna lokalizacja przy drodze wojewódzkiej nr 796 Zawiercie- Dąbrowa Górnicza zapewnia łatwość dojazdu i dowozu dzieci.
Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły: Ciągowice, ul. Zwycięstwa 72 ( od poniedziałku do piątku) lub telefonicznie: 326729347
Zapraszamy
5 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Gliwic,aby zobaczyć największą w Polsce wystawę budowli z klocków Lego. Uczniowie podziwiali niesamowite,wielkie budowle złożone z kilku milionów klocków przedstawiające architekturę zabytkową oraz współczesną, wydarzenia historyczne, znane sceny z filmów i bajek.Hitem wystawy był samolot stworzony z ponad miliona elementów, który ma 3 metry wysokości i ponad 10 metrów rozpiętości skrzydeł.Dla pasjonatów nowoczesnych technologii była możliwość gry z robotem w kółko i krzyżyk, obserwacji maszyny AT-ST z filmu „Gwiezdne Wojny” czy podziwiania poruszającego się interaktywnego pająka.Tę mikołajkową wycieczkę wszyscy uznali za bardzo udaną
Informacje dla rodziców i nauczycieli dotyczące reformy edukacji dostępne są na stronie internetowej:
Ministerstwa Edukacji Narodowej http://reformaedukacji.men.gov.pl/
Kuratorium Oświaty w Katowicach http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php?page=NewsPage&menultemld=1014
Z okazji Święta Niepodległości zorganizowany został w naszej szkole Turniej Wiedzy o Polsce i Polakach. Drużyna białych w składzie:Bartek Stępień, Piotr Lis,Alek Sadłoń oraz drużyna czerwonych w składzie Sean Hirczyn,Kasjan Mikoda,Mikołaj Witkowski zmierzyły się z pytaniami z trzech kategorii:Polska moja ojczyzna,Znam swój kraj oraz znani Polacy.Po trzydziestym drugim pytaniu wszystko było jasne. Zwyciężyli biali z klasy piątej.Gratulujemy obu drużynom!